השאלון עם ליעד שדמי

הכירו את ליעד שדמי, בוגר ״שנקר״ טרי, ומעצב העוסק בעיקר בטיפוגרפיה, פרינט, וצילום, ובמקביל ללימודים עובד כעצמאי עם סטודיואים בארץ ובחו״ל. הוא נולד ב־1990 בכפר־סבא, גדל ברעננה, וכיום מתגורר בתל אביב. במשך 6 שנים שירת בצבא בתפקידים שונים הקשורים לצילום בחיל המודיעין. במהלך הלימודים יצא לחילופי סטודנטים ב־Weißensee Academy of Art Berlin.

ליעד מאמין שעיצוב טוב נובע ממחקר מעמיק. השראות יכולות להגיע מעולמות תוכן מגוונים כגון פילוסופיה, אמנות, מוסיקה, וארכיטקטורה, ולאו־דווקא עיצוב. כשהוא מעצב, הוא תמיד מקפיד ללמוד את הנושא לעומקו (כולל את הפן ההיסטורי שמעניק תמיד זווית רחבה יותר), וזה מאפשר לו ליצור קונטרסט בין העבר להווה. הוא מעדיף לרוב עיצוב מינימליסטי שלא מנסה להתאמץ ולהתחקות אחרי טרנדים, ומנסה להגיע לתוצר ׳על זמני׳ שיראה טוב גם בעתיד ולא יהיה קשור לאופנה חולפת.

היי. מה שלומך? איפה אנחנו תופסים אותך השבוע?

היי! בימים אלו אני בעבודה מאוד אינטנסיבית על פרויקט הגמר שלי, מחקר חזותי של שלטי בתי עסק בישראל (ראו תמונות ותיאור למטה).

איפה אתה עובד עכשיו?

אני כרגע עוסק בעיצוב כפרילנסר ועובד עם סטודיואים מהארץ ומחו״ל.

אתה מעדיף לעבוד לבד או בצוות?

תלוי באופי של הצוות ובבריף.

על איזה פרויקט מעניין עבדת לאחרונה?

במסגרת קורס ׳מעבדת אודיו ויזואל בשנקר׳ יצרתי ביחד עם ניר הללי מיצג אינטרקטיבי של הקרנות שמגיבות לסאונד. שחזרנו את הפרויקט הזה בהופעה האחרונה של Graden City Movement בתדר.

מה הדבר הכי טוב שקרה לך השנה?

לפני שנה הייתי בחילופי סטודנטים בברלין (Weißensee Academy of Art Berlin) - זה היה הדבר הכי טוב שקרה לי במהלך התואר, האקדמיה שם הייתה בראש ובראשונה אקדמיה לאמנות ולא לעיצוב. הגישה שם נתנה לי זווית מאוד שונה מהלימודים בארץ והוציאה אותי מאזורי נוחות. בנוסף לאורך כל השהות יצא לי לבקר בהמון מוזיאונים ולספוג הרבה תרבות והשראות.

מה גורם לך להתרגש ולרצות לעצב וליצור?

הופעה טובה, סרט טוב, סיבוב במוזיאון.

מה אתה עושה כשאין לך מוזה?

לצאת להליכה, לקרוא ספר, ללכת למוזיאון, לפגוש חברים - רק לא להיות מול המחשב ולחפש השראות - השראה באה כשלא מחפשים אותה.

מה אתה עושה בשביל הכיף?

אני עושה יוגה (איינגר), קורא ספרים - הז׳אנר האהוב עליי הוא מדע בדיוני, סרטים ונסיעות על האופניים.

יש לך הרגל מגונה?

אם אני יושב על כסא עם גלגלים ומישהו נוגע במשענת (אפילו טיפה!) זה מוציא אותי מדעתי!

מה משך אותך לתחום? איך נכנסת לזה?

מאז שאני זוכר את עצמי גדלתי בבית שמעודד יצירתיות, אחי הבכור קורן הוא מאייר מגיל צעיר, וזה מאוד השפיע עליי. תמיד ציירתי והלכתי לחוגי אמנות, וזה היה מאוד טבעי בשבילי להמשיך בתחום הזה. אחרי שירות של 6 שנים בצבא במספר תפקידים שקשורים בצילום ודפוס רציתי ללמוד משהו שקשור לתחום הזה, אבל לא רציתי ללמוד צילום. כאשר קראתי על התואר בתקשורת חזותית, הרגשתי שזה התואר שאני יכול ללמוד בו משהו חדש ולהשתמש בכלים שצברתי עד כה במקביל.

את פרויקט הגמר שלי - האטלס ״סוֹגְרִים כָּל הַחֲנוּת חִסּוּל״, עיצבתי בהנחיית נדב ברקן ומירב שחם. לאחר ארבע שנות לימוד במחלקה לתקשורת חזותית, הבנתי שעל אף שלמדתי עיצוב גרפי ״נכון״ ואקדמי, תמיד סקרן אותי הכאוס בעולם ש״בחוץ״, ולכן יצאתי לתעד את מה שקורה בפועל. תיעדתי למעלה מאלפיים ותשע־עשרה שלטים בארבע־עשר ערים ברחבי ישראל. את התיעוד והמחקר החזותי המקיף שערכתי על השילוט, איגדתי בספר אטלס בן שלוש־מאות וארבעים עמודים. בנוסף לתמונות השלטים, האטלס כולל השוואות בין מרכז לפריפריה, השוואות בין שילוט ממקורות ארכיון לשילוט עכשווי, והשוואות בין רשתות לעסקים קטנים.

לאן ניסית להתקבל ללימודים ולאן התקבלת?

ניסיתי להתקבל לשנקר, בצלאל וחולון - התקבלתי לכולם

איזה מרצה השפיע/ה עליך במיוחד? באיזה אופן?

מיכאל גורדון - קיבלתי ממנו הרבה ולמדתי ממנו ללכת עם האמת שלי.

איזה מעצב/ת השפיע/ה עליך יותר מכל?

לפני המון שנים כשלא ידעתי מה זה תקשורת חזותית בכלל, הייתי עוקב אחרי הארט דירקטור Rob Sheridan, כשהייתי בתיכון הוא היה ארט דיירקטור של הלהקה Nine Inch Nails ובנה איתם ביחד את הפרויקט Year Zero. מאוד אהבתי את הרב־תחומיות שלו כמעצב: פרינט, צילום, תפאורה, מושן, וידאו, איור, אינטרקטיב ועוד. בדיעבד אני חושב שההיכרות שלי עם העבודות שלו השפיעו עליי בבחירה ללמוד תקשורת חזותית.

מה היית עושה או במה היית עוסק אם לא היית מעצב?

צילום או אדריכלות.

איפה אתה רואה את עצמך בעוד חמש שנים מהיום?

על הקו בין ברלין לתל־אביב.

בפינת ההמלצות אנחנו מבקשים המלצות שונות מהטאלנטים שלנו.
המלצה על ספר פרוזה/עיון אחרון שקראת

ספוטניק אהובתי - הרוקי מורקמי.

המלצה על ספר עיצוב

Dieter Rams : As Little Design As Possible

המלצה על אתר השראה מדליק שאנחנו לא מכירים

האתר של המעצב הבריטי טרבור ג׳קסון. העבודות שלו עם מוזיקאים מאוד מעוררות השראה והאתר מעוצב בצורה פשוטה ומגניבה.

מהו הפונט העברי האולטימטיבי שלך? ומהו הפונט הלועזי?

דוד ו־Garamond

האזינו לפלייליסט שיצר ליעד שדמי לפונטימונים

ולסיום:
כתוב את המילה הבאה בכתב היד שלך: ״סופרקליפרג'ליסטיקאקספיאלידושס״


עוד טאלנטים...