השאלון עם ארז שמח

הכירו את ארז שמח (ידוע בכינוי "Erezoo"), מאייר, אמן רחוב, ומעצב בוגר ויצו חיפה. נולד בכרמיאל בשנת 1990. הוא למד אמנות בתיכון, הסתובב קצת בארץ ובחו"ל, ונחת ללימודי העיצוב בחיפה, שהיא העיר שבה הוא חי ופועל כיום. לפני כשנה סיים את התואר הראשון, ומאז הוא עובד בסטודיו המשותף שלו ושל אחיו (הידוע בכינוי "Zivink") .

עיסוקיו בתחום התקשורת החזותית מגוונים בנושאים ובטכניקות. הוא מתמחה בעיקר בציורי קיר קטנים עד ענקיים, ובאיור גרפי מחוספס אך נעים, ובעיצוב לכמה עולמות מאזור המוזיקה, אמנות, אירועי תרבות ועד מיתוג לעסקים. ברוב עבודות העיצוב שלו קיים היבט איורי ו/או טיפוגרפי ידני שמאפשר לו לשחק עם האותיות.

יש לו חיבה עזה לפרינט, אבל מאז שהתחיל ללמוד תקשורת חזותית למד להעריך את המחשב. עד אז עבד בעיקר עם ערימות של סקצ׳בוקים. הגישה העיצובית שלו היא "קודם כל להביא את האמת לפרונט". הוא משתדל שהעיצוב ירגיש לא מלוקק, שיהיה מקורי כמה שאפשר, ושיכיל בתוכו קונספט ורפרנסים איכותיים. הוא מאמין שהיצירה לא חייבת לציית לאינטרסים זרים, ולא בהכרח צריכה לתפקד כתגובה למשהו אחר. הגישה הזו מאפשרת לו ״הבעיר את האש״ שבתוכו ולהמשיך ליצור עוד.

ארז שואף להמשיך להשתנות, להתפתח ולהיות מסוקרן כל פעם מדברים חדשים. מצד אחד הוא מעוניין ליצור יצירות יותר מעניינות ממה שכבר עובד על הקהל, אבל מצד שני חשוב לו לשמור על תקשורתיות. הוא  מעוניין לגעת בעוד תחומים ופרויקטים גדולים (כמו פסטיבלי אמנות עצמאיים, אלבומי מוזיקה שעיצב בשנה האחרונה, ונושאים נוספים).

כשהוא לא עובד, הוא מצייר – כל יום, משחק כדורסל או משנרקל, עושה הרבה טרקים ומאוד אוהב את הטבע. ארז חובב בירה מושבע, ומאוד אוהב להאזין למוזיקה בימים ובלילות כדי למצוא דברים חדשים שיגרו לו את המוח.

היי ארז, מה שלומך? איפה אנחנו תופסים אותך השבוע?

בסטודיו שלי בחיפה ומצייר על קיר ביום אחד מהשבוע.

אתה מעדיף לעבוד לבד או בצוות?

אני מעדיף לעבוד לבד בחלק של הביצוע ונהנה לשוחח על רעיונות כדי להגיע למקומות חדשים שלא הכרתי.

על איזה פרויקט מעניין עבדת לאחרונה?

על עיצוב ומיתוג מלא לפסטיבל "מזרקה" - פסטיבל בקוד פתוח שמתפקד כבמה ליצירה ולביטוי של כל תושבי באר־שבע. בנוסף, עבדתי על הסינגל החדש של בנג׳י טריו שיוצא ממש בימים אלה, ובדיוק סיימתי לאייר את הגיליון של אדם צעיר שהייתה התנסות מעניינת וטובה.

מה הדבר הכי טוב שקרה לך השנה?

עשיתי עבודת עיצוב בהיקף מאוד גדול וראיתי את הדברים שלי בכל מקום. זה היה מאוד מרגש.

מה גורם לך להתרגש ולרצות לעצב וליצור?

לראות שהעיצוב שלי משפיע על הקהל בחוץ, במציאות. לדוגמה – לעצב מיתוג או פוסטר לאירועתרבות ולהיות ממש חלק מההפקה ומההצלחה של האירוע. טיפוח התרבות המקומית חשוב לי, ושמוזיקאים ואמנים נוספים יקבלו במה טובה. אני אוהב לקבל עדויות ומחמאות מהצופים, שהעיצוב נתן להם תחושה טובה ושהם תלו את הפוסטר בבית.

מה אתה עושה כשאין לך מוזה?

משוטט ברחוב, יוצא לטייל בטבע (עדיף טיול ארוך בחו"ל), חוקר מוזיקה חדשה ומדבר עם אנשים מתחומים שונים כדי להיחשף לזוויות ראיה חדשות על העולם.

מה אתה עושה בשביל הכיף?

שומע המון מוזיקה, הולך להופעות, מנגן בגיטרה, מטייל, משחק כדורסל, ובכללי – כל דבר שמאפשר לי לשכוח ולהיות בתוך הרגע. אני גם אוהב להאזין לתוכניות תוכן כמו "שיר אחד" שמספרות את הסיפור שמאחורי יצירת השירים המפורסמים במוזיקה הישראלית.

יש לך הרגל מגונה?

בוודאי. ללחוץ על סימני גוף כחולים ממכות. לבדוק שהדלת נעולה 3 פעמים.

יצא לך לטייל בחו״ל?

יס. אני מאוד אוהב לטייל. בשנים האחרונות טסתי לפחות ל־2 יעדים בכל קיץ. בגלל שהייתי סטודנט חיפשתי מקומות זולים וגיליתי לגמרי שבכל מקום יש המון מה לגלות ומלא טבע עשיר. טיילתי במזרח, הודו, נפאל, תאילנד ובשנים האחרונות יצא לי לטייל ברומניה, יוון, גאורגיה, פולין, איטליה וממש בקרוב אלבניה.

מה משך אותך לתחום?

אני מצייר מאז שאני זוכר את עצמי. תמיד היה קומיקס וחיבה לציורים בבית, בעיקר בעקבות אחי הגדול שמצייר איתי ציורי קיר ביחד. הראש שלי עובד בצורה ויזואלית לחלוטין, ושם אני יודע לבטא את עצמי הכי טוב. אני יכול גם במילים, אבל הרעיון מתחיל בשרטוט ושחרור עם העיפרון.

את אמנות הרחוב (שאציג ביום רביעי בפונטימונים) גיליתי פחות או יותר לפני חמש וחצי שנים. רציתי להתפרע וחיפשתי אתגר חדש. כשטיילתי בהודו פגשתי את אמן הרחוב הישראלי "סוואן" מצייר לו על איזה גשר, שיצר לי חשק לנסות את זה בעצמי. כשחזרתי לארץ התחלתי לצייר בחופשיות על הקירות. החלטתי שאני יוצא לרחוב לפחות פעם בשבוע, ומאז לא הפסקתי. אני נהנה מהאתגר של הגודל, הפיזיות והתחושה שאני יוצר משהו בעולם הזה. כשאני מסיים את היום אני רואה את היצירה שלי באמצע הרחוב בענק. המוזיאון שאני יוצר ברחוב ניגש אל הצופה, ומאפשר לקיים יצירה חופשית. הרעיון ליצירה נובע מהגירוי המוחי שלי כשאני רואה את המקום שבו היא יכולה להיות. העיניים שלי ושל הצופה כל הזמן מחפשות את המיקוד, וזה יוצר את החשק למלא את הקיר.

לאן ניסית להתקבל ללימודים ולאן התקבלת?

החלטתי שאני רוצה להיות בצפון ושיהיה לי רגוע. לא יודע אם זה היה טיפשי, אבל ניסיתי להתקבל רק לויצו ולמזלי התקבלתי.

איזה מרצה השפיע/ה עליך במיוחד?

אני אוהב מרצים שבכל שיעור חושפים אותי לתוכן חדש ולא רק עושים סבב ביקורת על העבודה. אם הצלחתי להכנס לשיחה עם המרצה על מה שקורה בחוץ ועל ההשראה, הרגשתי יותר מחובר אליו ולקורס. השיחות עם אבנר כץ היו מאוד מעניינות. החיבור עם מורן ברק ושחר קובר כמאיירים פעילים שמתעדכנים כל הזמן מה הולך היה חשוב מאוד. אהבתי גם את קורס המיתוג שהנחו אביחי מזרחי ורועי רגב. הם נתנו לי הרגשה שיש לי חופש להביא את מה שאני רוצה, ושאין דבר כזה נכון או לא נכון. הגישה שלהם היתה "תתפרע רחוק, ואז תחזור קצת אחורה". אני עובד ככה היום מול כל הלקוחות, ומנסה לדחוף את הגבול, ואז מקסימום מחזירים אותי קצת אחורה.

איזה מעצב/ת השפיע/ה עליך יותר מכל?

אני לא חושב שיש אחד. אני אוהב לבחון דברים בעולם, שפת גוף, התנהגות ועוד, וככה גם בעולם העיצוב: אני מקבל רעיון משלל דברים שאני עובר עליהם.
חיבור מעניין בדימוי, טקסטורות שונות שמתחברות, סקלות צבעים ובעיקר שיהיה נועז. אני מושפע ממעצבים, אמני רחוב, אמנים פלסטים קלאסיים, אנשי מילה שכותבים את התוכן שלהם, וגם ממוזיקאים באופן מובהק. מכל הבליל הזה אני מנסה לאסוף למשהו אחד שעובר דרך המוח שלי אל היד.

במה היית עוסק אם לא היית מעצב?

אני לא בטוח שיכולתי לעשות משהו אחר. בטוח הייתי יוצר משהו. אולי יוצר באוכל ומבשל, אולי כאדריכל. הייתי ממש רוצה להיות מוזיקאי מעולה, אבל לא נולדתי עם העניין. אם לא הייתי בתחום היצירה, אז כנראה שהייתי עובד עם בני אדם, בהדרכה כלשהי או בהפקה של תרבות.

איפה אתה רואה את עצמך בעוד חמש שנים מהיום?

בחלל המשותף שאקים – חלל שנותן במה ליוצרים, מעצבים עצמאיים שרוצים לעבוד כמו שצריך ולהבין שאפשר להצליח בזה לא רק בתל אביב ולא רק בסטודיו.
במקביל הייתי רוצה לשמור על הקו והרעיונות שלי, לא רק לעבוד בשביל אנשים ולקוחות, ולהמשיך לטוס לחול לטייל לפחות חודש בשנה. ולחייך כי זה כיף וחשוב.

בפינת ההמלצות אנחנו מבקשים המלצות שונות מהטאלנטים שלנו.
המלצה על ספר פרוזה/עיון אחרון שקראת:

הייתה לי תקופה מורכבת לאחרונה, אז קראתי את "הדברים מתפרקים" של פמה צ'ודרון שהיה מעניין. בנוסף אני אוסף המון ספרי קומיקס, אמנות ועיצוב, המוצלח מביניהם שתפס אותי לאחרונה או של מאייר צרפתי- ספר איורים שנקרא - Je T'aime.

המלצה על ספר עיצוב:

אני אוהב ספרי אמנות רחוב כמו Gonzo the art של ראלף סטדמן.

המלצה על אתר השראה מדליק שאנחנו לא מכירים:

Truegrittexturesupply - עמוד אינסטגרם מעולה של עבודות עם הרבה טקסטורות.

מהו הפונט העברי האולטימטיבי שלך?

אני מתאהב כל פעם בפונט אחר. אני אוהב פונטים עם נוכחות, שילוב של פעם ואווירה מודרנית. הייתה לי תקופה בלימודים שהייתי עובד הרבה עם הדסה קו.

המלצה על פלייליסט ביוטיוב או טראק ספציפי:

אני אוהב להאזין לדברים רגועים עד בועטים וכבדים. מאלון עדר, רדיוהד ועד ארקטיט מאנקיז ומיוז.

ולסיום:
כתוב את המילה הבאה בכתב היד שלך: ״סופרקליפרג'ליסטיקאקספיאלידושס״.


עוד טאלנטים...