השאלון עם עובדיה בנישו

הכירו את עובדיה בנישו, מאייר, קומיקסאי, וארט דיירקטור פרילנסר בתחום העיתונות, יליד 1987 בבית שמש ובוגר מסלול איור בשנת 2015. במקור חי בבית שמש אבל היום מתגורר עם גו׳ז, חברה שלי, בדירה בינונית בת״א. ועובד בתור מאייר פרילנסר בתחום העיתונות, קומיקס (וקצת) ארט דיירקשן.

הוא מגדיר את עצמו "איש די לא מעניין" בגלל שהוא מבלה את רוב זמנו מול המחשב, לפעמים עובד, לפעמים בסקצ'בוק, לפעמים אוכל ולפעמים רואה 3 פרקים מסדרה בנפליקס ומוותר. עם זאת, הוא כן אוהב לנסוע באופניים לעת ערב.

היי. מה שלומך? איפה אנחנו תופסים אותך השבוע?

היי! שלומי מצויין, השבוע כמו בזה שאחריו, בתחתונים מול המחשב.

איפה אתה עובד עכשיו?

באותו מקום, בבית עם עצמי.

באילו תחומים אתה עוסק?

מאייר, קומיקסאי, פרופשיונל דודלר.

אתה מעדיף לעבוד לבד או בצוות?

לבד, אני מוסח בקלות אבל גם כי התרגלתי.

על איזה פרויקט מעניין עבדת לאחרונה?

היה ממש כיף לאייר את התחנה המרכזית בתל אביב. האיור יופיע על גדר שהולכת להיות מותקנת ברחבת מוזיאון ת״א.

מה הדבר הכי טוב שקרה לך השנה?

ג'וז (רוני בן יוסף), חברה שלי, שלמדה איתי בשנקר. היא הרבה יותר חכמה ממני בכל מה שקשור למציאות. היא עוזרת לי מאוד לצאת מאיזור הנוחות שלי, בין אם זה לנסות סוגי מאכלים שונים או לפתח פרויקטים עצמאיים ולהציק לי לחזור ולסיים אותם.

מה גורם לך להתרגש ולרצות לעצב וליצור?

אני חושב שזו הסקרנות -לחפש נושאים חדשים שלא חקרתי עדיין. אני מאוד אוהב "להיזכר ואז לצייר". תמיד נמשכתי דווקא ל״תיעוד״ בציור ואיור, לאפיון הדוקומנטרי של דברים שלרוב מבוססים על המציאות שסביבי. אני מוצא סקרנות בתוכן שאפשר להתיחס אליו בהקשר אמיתי, כשהעבודה שלי היא סינון וסידור מחדש. יש לי את הכח לשלוט בכמות הפרטים והאינפורמציה שאני רוצה להעביר הלאה. לרוב אני מעדיף ליצור כמעט יקום של פרטים ולתת לצופה לשוטט, כמו שהייתי רוצה לקבל בעצמי.

מה אתה עושה כשאין לך מוזה?

לא יותר מדי, חוסר מוזה היא מותרות כשהיצירה מגודרת בדדליין, זה נפתר עם הזמן וחוזר בזמן אחר. לומדים לחיות עם זה, כמו איזה הפרעה נפשית, רק בהקשר של עבודה. עוד דבר, בדרך כלל אם חווים איזשהו בלוק כזה, אני יודע (לפחות מהניסיון שלי) שזה כמעט תמיד לא קשור ליצירה אלא למשהו אחר מהחיים. לכן  אני מציע להסתכל על זה באופן רחב יותר ולעשות דברים משמחים, מרגיעים ומסקרנים.

מה אתה עושה בשביל הכיף? יש לך תחביבים? מקומות בילוי מועדפים?

משחקי מחשב זה כיף, אבל לא רק בגלל שזה כיף, זה מדיום טוטאלי וממש מגניב שלא מפסיק להיות יצירתי ומפתיע.

את האנימציה לקליפ "מעגלים" של להקת "ג'יין בורדו" יצרתי בשיתוף עם הבמאים אורי לוטן ויואב שטיבלמן. הסיפור (שהוא יחסית מצומצם) הוא על ילדה סוררת שהולכת לאיבוד בשגרה מסביב לשעון ועל הדרך שבה היא תופסת את המציאות המתחלפת, עד שהכל מתפרק, ונבנה מחדש. בפועל שימש הסיפור לא רק כמצע לסיפור הויזואלי, אלא גם לשיר עצמו. התהליך היה ממש כיף, בעיקר כי הוא נעשה כמעט בהתנדבות מצידנו, אז לא הורגש ״לקוח״ מעלינו, אני שימשתי בתור המנהל האמנותי, ולכן הרשתי לעצמי ללכת עד הסוף עם משחקי צורות בסיסיות, לדוגמת התינוק בצורת שעועית או לחלופין רוכב המשלוחים על הקטנוע שהוא פשוט שני עיגולים ועוד.

ומה עם איזה הרגל מגונה? יש?

משחקי מחשב O.O אני אוהב לשחק כמעט בכל ז'אנר, בתנאי שיש לו איזה מכניקה מסקרנת. אחד המשחקים שהכי זכורים לי הוא Brother: A tale of two sons. זה משחק פאזל שבו אתה שולט על שני אחים בשלט אחד, ומכניקת המשחק הזו עוזרת לבנות את הסיפור. אני מוצא שזה מאוד מקורי d'ici.

יצא לך לטייל בחו״ל? אולי אחרי הצבא?

לא יצא לי לטייל אחרי צבא, שמשהו לא יפריע לי לצייר 14 שעות ביממה חלילה. בדיעבד אני קצת מתחרט על זה. בינתיים יצא לי להיות ברחבי אירופה, אבל אני מחכה להזדמנות הראשונה לבקר בניו יורק, או יפן, מה שיגיע קודם.

מה משך אותך לתחום? איך נכנסת לזה?

ציור בשבילי תמיד תיפקד כצורך, אני אוהב לצייר. לימודי תקשורת חזותית היו קצת התירוץ שלי להפוך את זה למקצוע.

לאן ניסית להתקבל ללימודים ולאן התקבלת?

בגיל 21 בעודי חייל נרגש מהחיים ניסיתי אנימציה בבצלאל, לא התקבלתי. לקחתי אויר, וניסיתי להתקבל כשנתיים לאחר מכן לתקשורת חזותית בחולון ובשנקר (כי גיליתי שמציירים שם יותר). לא עברתי את הפסיכוטכני בחולון.

איזה מרצה השפיע/ה עליך במיוחד?

דויד פולונסקי, השיעורים איתו היו כמו ראיון יותר מאשר ביקורת על עבודה. הוא הראה לי בפעם הראשונה עד כמה איור טוב יכול להיות תלוי התבוננות, ואיך לכל פרט יש סיבה, במין מושלמות קוסמית כזאת, ואיך שהדמיון מושתת על המציאות ולא להפך.

איזה מעצב/ת השפיע/ה עליך יותר מכל?

בנוסף לדוד פולונסקי, הושפעתי מאוד ממאייר צ'כי בשם Miroslav Sasek . מיורוסלב ססק ידוע מספריו This Is... מה שמאפיין אותם היא נקודת המבט הדוקומנטרית, מלאת הומור ועדיין עם דיוק מרהיב. הוא וירטואוז אמיתי, וספריו מלאים בחופש והתבוננות בדברים הקטנים.

מה היית עושה או במה היית עוסקת אם לא היית מעצב?

בטח משהו בסגנון של בודק מדדי שעון מים מטעם העירייה או דוור. (ברצינות)

איפה אתה רואה את עצמך בעוד חמש שנים מהיום?

אמממממממממממממממממממ, אותו דבר כמו היום רק משופר, ועם יותר נסיעות לחו"ל.

רוצה להמליץ על ספר פרוזה/עיון אחרון שקראת?

ז'וּזֶה סאראמאגוּ - על העיוורון. כשמו כן הוא. זה ספר מאוד ויזואלי וכיפי שעוסק ביש ובאין. העיוורון הוא לא מצב, אלא תפיסה. אני לא קורא המון ספרים, אבל זה ספר שקשה לי לשכוח. הוא משאיר לך תמונה מאוד ברורה של היקום שבה העלילה מתרחשת.

המלצה על ספר עיצוב (עדיף עם קישור/לאמזון)

אני ממליץ על הקומיקס Killing and Dying של Adrian Tomine. זה קומיקס מאוד פשוט על פניו. כמה סיפורים שמצוירים בסגנונות מעט שונים, כולם של המאייר. קשה לי להגיד למה אהבתי את זה במיוחד, הסיפורים קטנים ומרגשים, על מצבים קטנים שלרוב קורים ביום יום, ולרוב מעט עצובים. אני אוהב סיפורים בעלי אטמוספירה חזקה.

ומה עם המלצה על אתר השראה מדליק שאנחנו לא מכירים?

העמוד "Et si rien d'autre n'avait d'importance" בפייסבוק. זה עמוד שמעלה קרופים או עמודים יפיפיים מעבודות של מאיירים ותיקים וגם חדשים, דרך נחמדה להכיר וגם להפוך את הפיד בפייסבוק לפחות חתולים אורינטד בלבד. מאוד מומלץ.

אני יודע שזה לא בחוקים של הראיון, אבל יש לי עוד המלצה על עמוד טוב.

יאללה נשמח לשמוע.

זו מישהי בשם אסתר קול. היא מעלה צילומים נדירים מהעולם בחשבון הפייסבוק שלה. אבל מה שיותר מעניין אלה הצילומים מארץ ישראל החל מתקומתה. אין אפשרות לראות אותם במקום אחר ואין להם כמעט תיעוד, אז גם זה מומלץ.

מהו הפונט העברי האולטימטיבי שלך? ומהו הפונט הלועזי?

זו שאלה קשה, כי אני לרוב לא משתמש בטקסט באיורים שלי.

מה שכן, שבכל זאת צריך אני אוהב לאייר את הטקסט בעצמי, זה גם קל יותר וגם לרוב מתחבר יפה עם האיור. טיפוגרפיה זה נושא מורכב אצל מאיירים, בהחלט משהו שהייתי רוצה לדעת עליו יותר.

לפני שנסיים, מה הבאת לנו לשמוע?

הנה הפלייליסט שלי, שמתי שירים שאני אוהב ותמיד שמח לשמוע, יכול להיות שהייתי יכול לשנות את הרשימה שתהיה יותר "סושאלי אקספטאבל", אבל מה הכיף בזה? D: השיר שאני הכי אוהב בפלייליסט הזה הוא Electrolite, שנים עברו ועדיין לא מיציתי.

ולסיום: כתוב ״סופרקליפרג'ליסטיקאקספיאלידושס״ בכתב היד שלך.


עוד טאלנטים...