השאלון עם רון פורת

הכירו את רון פורת, נולדה בנובמבר 95׳ ובחישוב מהיר היא בת 28. בארבעת השנים האחרונות גרה בתל־אביב ועכשיו חזרה לגור ליד ההורים בדרום השרון.
סיימה תואר ראשון בתקשורת חזותית במרחב במכללה למנהל (כן, יש שם ביה״ס לעיצוב) וזה תחום שבתיאור מאוד פשוט משלב תקשורת חזותית עם עיצוב פנים ובתיאור עוד יותר פשוט - זה לעצב את הפוסטר וגם את הקיר שעליו תלוי הפוסטר, ז״א שלמדה איך לשלב שפות גרפיות במרחב הציבורי והעסקי.
תחושת הסיפוק הכי גדולה זה לראות שהעיצוב שלה מקבל חיים, יוצר דיבור ומצליח לגעת באנשים שהם לאו דווקא מעצבים. רון חולת ניקיון אז כשהיא צריכה הפסקה לרוב תנקה או תציק לג׳וני הכלב שלה אבל גם יוגה זה חלק בלתי נפרד מהחיים שלה 🙂

היי רון. מה שלומך? איפה אנחנו תופסים אותך השבוע?

עוברת דירה ומתכוננת לחתונה.

איפה את עובדת עכשיו?

אני עובדת בהייטק, בחברת מוצר טכנולוגית.

את מעדיפה לעבוד לבד או בצוות?

״הכל זה בצוות״, א.זבולון. סתם נו 🙃 כשיש צוות טוב שיודע לעבוד בצורה הרמונית ונטולת אגו אז בצורה חד־משמעית שאין כמו עבודה בצוות – פחות לחץ על עצמי וגם תמיד יוצאים דברים טובים כשכל אחד מביא מעצמו משהו מיוחד לפרויקט.

מה הדבר הכי טוב שקרה לך השנה?

הרבה דברים טובים קרו לי השנה! קיבלתי הצעת נישואים ואני עובדת במקום מדהים שמעריכים אותי בו. אבל הדבר הכי הכי טוב זה שזכיתי באח שלי. הוא היה בפסטיבל נובה וחולץ (הוא חי והכל בסדר) וכל יום אני מבינה כמה זה נס שהוא איתנו.

על איזה פרויקט מעניין עבדת לאחרונה?

האמת שהיו כמה, חלקם היו במסגרת המשרה שלי, בנוסף לזה אני עובדת על ספר נוסף שממשיך את המחקר הויזואלי שעשיתי למחאות כחלק מהפרויקט גמר (שווה לחכות). אבל פרויקט אחרון ששמחתי לעבוד עליו היה מיתוג למסעדה בתל אביב שאני ועומר סופר (חבר טוב מהלימודים) עיצבנו שפה גרפית למותג והיינו חלק בלתי נפרד מקבלת ההחלטות בעיצוב החלל של המקום – החל מצבע המשקוף ועד גרפיקות בחלונות. זאת לא מסעדה ״רגילה״, זה מקום שהתפריט בו מבוסס על מחקרים מדעיים וזה היה אתגר לשלב בין העולמות. אין לי מילים להסביר את תחושת הסיפוק שהייתה לנו כשראינו את המקום נפתח, שני מעצבים מתחילים שעוד בקושי סיימו שנה ד׳ – שמחה שיצא לי להיות חלק מזה 🙂

מתוך הפרויקט שלי ושל עומר סופר @omersofer , החלטנו לפתוח מיני סטודיו ולקחת פרויקטים ביחד, אחד מהם היה וולאנה – מסעדה שהתפריט בה מבוסס על מחקרים מדעיים.

מה גורם לך להתרגש ולרצות לעצב וליצור?

הרחוב ובכלל המרחב הציבורי. הרחוב מלא בדימויים שנותנים אופי חדש למקום בו הם נמצאים, זה מסקרן אותי ונותן לי השראה. הזדמנות טובה להגיד שאחת האמניות רחוב שאני מעריצה זאת ניצן מינץ, שאני שואבת ממנה המון השראה בעבודות שלי.

מה את עושה כשאין לך מוזה?

משתדלת לשחרר כי שום דבר לא יבוא בכוח, לרוב זה מלווה בכוס יין 😉

מה את עושה בשביל הכיף?

בשביל הכיף אני עושה יוגה או מטיילת.

יש לך הרגל מגונה?

לנקות🥲

יצא לך לטייל בחו״ל?

המון. בדיוק חזרתי מהודו והיו הרבה גיחות לאירופה, סיני המושלמת ובעיקר בשנתיים וחצי שאחרי השחרור מהצבא הקדשתי לטיולים, הייתי פעמיים בדרום אמריקה (פעם אחת לחצי שנה ופעם שניה כמעט 4 חודשים) ובסרי לנקה כמעט חודשיים.

מה משך אותך לתחום?

האמת שאני לא מאלה שתמיד ידעו שהם רוצים להיות מעצבים. היה לי מסלול מפותל עד שהגעתי לתחום. עשיתי פסיכומטרי כדי להתקבל ללימודי קרימינולוגיה (מה הקשר) וזה לא הלך, אז נרשמתי ללימודי מערכות מידע ועשיתי קורס פול סטאק וזה ממש אבל ממש לא עניין אותי. אמא שלי באותו זמן עסקה באדריכלות ועיצוב פנים, לא חשבתי שזה מעניין אותי אבל אמרתי שאין לי מה להפסיד והלכתי למכינה במכללה למנהל ופשוט נהניתי מהעשייה והבנתי שככה אמורים להרגיש כשעושים מה שאוהבים 🙂

תני לנו ציטוט שיעורר בנו השראה.

״אלוהים נמצא בפרטים הקטנים״ – הקשר לעיצוב זה משפט שמוביל אותי כי אני מאמינה שעיצוב טוב זה עיצוב שכל פרט מקבל התייחסות.

לאן ניסית להתקבל ללימודים ולאן התקבלת?

האמת שניסיתי להתקבל רק למכללה למנהל.

איזה מרצה השפיע/ה עלייך במיוחד?

היו הרבה מרצים שהשפיעו עליי אך במיוחד הושפעתי במהלך הלימודים מהאדריכל יפתח יששכרוב, שמעבר לכל מה שאפשר ללמוד ממנו על עיצוב, למדתי בזכותו פרספקטיבה ייחודיות ומעניינת על העולם ועל איך להיות מיוחדת בתוך תחום העיצוב. כמובן גם ממיכל קסטיאל שהייתה ראש התכנית שלי, שלימדה אותי מהי שיטת עבודה נכונה ובעיקר להאמין בעצמי. ואם אפשר רגע של קידום עצמי אז יש לי פודקאסט שנקרא ״המבואה״ ויש פרקים עם יפתח ומיכל ואני יותר ממליצה להאזין להם מדברים על עיצוב כי יש הרבה מה ללמוד!

במה היית עוסקת אם לא היית מעצבת?

אם לא הייתי מעצבת, כנראה הייתי פותחת חנות יין.

איפה את רואה את עצמך בעוד חמש שנים מהיום?

שאלה טובה שאני לא בטוחה שיש לי תשובה חד־משמעית אליה, אבל מה שבטוח זה שבעוד חמש שנים הייתי רוצה להיות אחראית על פרויקטים גדולים, שישפיעו על מעגל רחב של אנשים.

בפינת ההמלצות אנחנו מבקשים המלצות שונות מהטאלנטים שלנו.
ספר פרוזה/עיון אחרון שקראת.

בדיליי גדול מאוד, קראתי את ״מלך החומוס ומלכת האמבטיה״. ספר מעולה, שכתוב בגובה העיניים ויכול לקרות לכל אחד מאיתנו.

אתר השראה מדליק שאנחנו לא מכירים?

מאמינה שכולם כבר מכירים את הכל - אבל savee זה אתר עם קונספט דומה לפינטרסט.

באיזה פונט את רוצה שיכתבו על המצבה שלך?

נרקיס אסף של פונטף.

מהי משמעות החיים?

חופש.

איך עולם העיצוב ייראה עוד עשור?

מי אני שאדע, אני רק מקווה שה־AI לא ישתלט על התחום ושנמשיך לעשות עיצובים בשיטות ״מסורתיות״.

מה שם החיבה שלך?

רונה/רוני/רונקיפליץ/רונצ׳ה.

קיצור מקלדת אהוב?

Option+Cmd+C לשכפל סטייל בפיגמה Option+Cmd+V לאלמנט שבחרתי.

ולסיום, כתבי את המילה הבאה בכתב היד שלך:


עוד טאלנטים...