השאלון עם רועי עובדיה

הכירו את רועי עובדיה, מעצב אינטראקטיב יליד 1992, וסטודנט בבצלאל במסלול למשחקים של המחלקה לתקש״ח. הוא גר בהוד־השרון (שם חזר לגור גם בחודשים האחרונים). כרגע, הוא אומר שהוא בשלב שבו הוא מתנסה בכל מיני היבטים של התקשורת החזותית: טיפוגרפיה, איור, ומיתוג. רועי מסתכל על עיצוב כמערך של החלטות וחושב שהגישה הנכונה ליצירת עיצוב טוב היא רב־תחומית. למשל: הוא לא רואה הבדל בין יצירה או ניתוח של איור אל מול עבודה טיפוגרפית.

כשהוא לא עובד הוא מנגן על פסנתר ואוהב לנסות ולהפיק צליל מכל כלי נגינה, אוכל כמעט הכל ונקרע בין מלוח למתוק, מת על כלבים (למרות שעד עכשיו לא היו לו).

היי. מה שלומך? איפה אנחנו תופסים אותך השבוע?

על הקו בין הוד־השרון - ירושלים - תל־אביב או במילים אחרות: בין בית, לימודים ועבודה. כשנולדתי גרנו בהרצליה אבל מהר מאוד עברנו להוד־השרון (שם חזרתי לגור גם בחודשים האחרונים).

איפה אתה עובד עכשיו?

אני עובד בחברת הגיימינג פלייסטודיוס בתל־אביב.

מה התפקיד שלך שם?

מעצב ממשקי משתמש UX/UI.

את/ה מעדיף לעבוד לבד או בצוות?

אוהב מאוד להיכנס לזֵן ולרוץ על דברים בעצמי, אך מאמין שלפעמים אין תחליף לעבודת צוות.

על איזה פרויקט מעניין עבדת לאחרונה?

האמת שיש לנו המון פרויקטים מעניינים בחברה (מעצבים משחקים, מה יותר כיף מזה?) - אחד המאתגרים שיצא לי לעבוד עליהם לאחרונה היה אירוע של חודש מלא בפרסים משוגעים ובמסגרתו החלטנו להיכנס לקרביים של האפליקציה שלנו ולשנות חלקים מהממשק במיוחד לכבוד האירוע.

מה הדבר הכי טוב שקרה לך השנה?

התחלתי לתכנן טיול לניו־יורק (אף פעם לא הייתי!) עם חברה שלי ואני מתרגש מכל צעד שאנחנו עושים בדרך לשם.

מה גורם לך להתרגש ולרצות לעצב וליצור?

לראות עיצוב טוב ומעורר קנאה תמיד עושה חשק ליצור, אבל התשוקה ליצור משהו חדש ומיוחד היא שבאמת מרגשת אותי.

מה אתה עושה כשאין לך מוזה?

אני מאמין שגם אם אין מוזה עדיף לשבת ולהתחיל לעבוד, אפילו רק לקשקש במחברת, עד שזה נפתח. אז מה שאני עושה כשאין לי מוזה זה פשוט לשבת ולסחוט אותה החוצה כך או אחרת.

מה אתה עושה בשביל הכיף?

האמת שאני אוהב לעצב בשביל הכיף… חוץ מזה, אני אוהב לנגן ואני אוהב לאכול דברים חדשים. אם יש לי ערב פנוי כנראה אשב עם חברים או אצא למסעדה חדשה עם חברה שלי.

יש לך הרגל מגונה?

לפעמים אני בודק יותר מפעם אחת שדלת הבית או הרכב נעולה...

יצא לך לטייל בחו״ל?

אחרי הצבא טיילתי בהודו ומשם המשכתי לתאילנד לעשות שני כוכבי צלילה. אבל הדבר האמיתי הוא קרוזים - יצא לי מספר פעמים להיות על שיט בספינה ממנה יורדים כל יום לעיר נמל אחרת באירופה במשך שבוע-שבועיים ואני נהנה מהחוויה בכל פעם מחדש.

מה משך אותך לתחום?

במהלך הצבא ניסיתי להבין מה יהיה הצעד הבא ומה אלמד. נפגשתי עם מתכנתים, אדריכלים, מעצבים וכל בעל מקצוע שחשבתי שאולי ארצה ללמוד להיות כמוהו. אחרי הצבא הגעתי ליום הפתוח בבצלאל והרגשתי שאני מבקר בהוגוורטס. כשעדי שטרן הציג את המחלקה לתקשורת חזותית נפל לי האסימון והבנתי ששם אני אמור להיות.

לאן ניסית להתקבל ללימודים ולאן התקבלת?

כשניגשתי למבחנים בבצלאל אחרי הצבא עוד לא היה לי נסיון או תיק עבודות ונפלתי בשלב הראשון. במהלך השנה שלאחר מכן לקחתי את עצמי בידיים ועבדתי קשה, ניגשתי ל-HIT, שנקר ובצלאל - התקבלתי לשלושתם.

איזה מרצה השפיע/ה עליך במיוחד?

אחד הדברים שהזכירה מעין לויצקי שלימדה אותי בקורס עיצוב גרפי (העברת מסר) בשנה ב׳ ועוד ממשיך להדהד בראשי הוא ״לאמץ הרגלים״. הכוונה היא, כמובן, להרגלי עשייה. מתוך הדבר הזה התחלתי לעבוד על אחד הפרויקטים האהובים עליי מהזמן האחרון - הגלויות המאויירות שלי. מדי פעם (ובמיוחד כשאני מגיע למקום חדש) אני מאייר את המקום או סצנה קטנה מתוכו על פיסת נייר קטנה, מצלם ומצרף לאוסף. באחת השיחות שלי איתה, פרופסור ענת קציר סיפרה לי על טבעם של מעצבים, אשר מתחלקים לשניים: אלו שפועלים מתוך הקרביים שלהם ומאיזו אינטואיציה מופשטת, ואלו שפועלים מהראש ומתוך תכנון והבנייה. היא אמרה לי אז שבדומה לה, אני מהסוג השני של המעצבים. שמחתי לשמוע זאת אז וגם שמחתי לגלות בהמשך שיש בי קצת משני הצדדים.

הגלויות המאוירות הן פרויקט מתמשך שהתחלתי בנסיעתי לחילופי הסטודנטים בברייטון, אנגליה, וממשיך עד היום. במסגרת הפרויקט אני מייצר קומפוזיציות צבע קטנות באמצעות טושים אקריליים של חברת ״פוסקה״ המתארות סצנות, נופים ומבנים מהמקומות שאני מבקר בהם. לפני מספר חודשים קיימתי שיתוף פעולה קטן עם חברת ״פוסקה״ במסגרת הפרויקט. הפרויקט התחיל כשהייתי על ספינה שעגנה בנמל של ברצלונה בקיץ. ישבתי על הסיפון ואיירתי על פיסת נייר קטנה את הנוף שמולי. למחרת עגנו באיביזה וכשירדתי מהספינה לטייל בעיר עצרתי לתעד את המבצר שמעליה. כך למעשה התחלתי בהרגל של תיעוד מקומות חדשים (ופחות חדשים) שאני מבקר בהם, או לפעמים כחלק מאירועים וציוני דרך.

מה היית עושה אם לא היית מעצב?

אני רוצה להגיד שהייתי מתפתח כמוזיקאי, אבל כנראה שהייתי פונה ללימודי מדעי המחשב.

יש לך המלצה על ספר עיצוב?

ספר קצרצר שקראתי לפני כמה חודשים ומילא אותי בהשראה הוא Steal Like an Artist

מהו הפונט העברי האולטימטיבי שלך? ומהו הפונט הלועזי?

אני מאוד אוהב את פרנק ריהל ובמיוחד את כמה שהוא עובד עם כל כך הרבה דברים ועדיין שומר על שורשיות עמוקה. בלועזית כנראה שמדובר בפוטורה, פשוט כי כשמעצבים פונט כל כך טוב הוא עובד באינסוף מקומות...

יש לך איזה פלייליסט אהוב?

לפעמים כשלא מתחשק לי לבחור משהו ספציפי, אני מפעיל פלייליסט באפל מיוזיק (נגיד A POP) ומתעדכן במוזיקה חדשה שצפה.

כתוב בבקשה את המילה הבאה בכתב היד שלך: ״סופרקליפרג'ליסטיקאקספיאלידושס״.


עוד טאלנטים...